Методична скарбничка


http://vhptu5.vn.ua/index/0-2
Дата проведення _________________
Група №________________________
Урок №_________________________
Тема: Італія. Особливості ЕГП країни, вплив його на розвиток господарства. Населення, міста. Галузева структура господарства країни, її територіальні відмінності.
Мета: ознайомити учнів з особливостями економіко-географічного положення країни, розміщенням та розвитком населення країни, розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між ЕГП та розвитком господарства; розвивати логічне та аналітичне мислення при вивченні галузевої структури господарства, її територіальних відмін, розвивати навички працювати з тематичними картами атласу; виховувати повагу до інших народів (зокрема, до італійців), сприяти розвитку комунікативних здібностей, колективізму.
Обладнання: ноутбук, проектор, дидактичні картки, презентація виконана в програмі power point, відеоматеріали, підручники, атласи.
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку
1.     Організаційний момент (1 хвилина).
2.     Перевірка домашнього завдання (5 хвилин).
3.     Актуалізація опорних знань, умінь і навичок (5 хвилин).
4.     Мотивація, повідомлення теми, мети й завдань уроку (2 хвилини).
5.     Вивчення нового матеріалу (22 хвилини).
6.     Осмислення, узагальнення і систематизація знань (7 хвилин).
7.     Підбиття підсумків уроку (2 хвилини). 
8.     Повідомлення домашнього завдання (1 хвилина).

1.     Організаційний момент.
 Привітання з учнями, перевірка їх присутності, огляд їх готовності до уроку.
2.     Перевірка домашнього завдання
Слово викладача: На попередньому уроці ми з вами розглядали Францію й домашнім завданням вам було повторити всі вивчені постіндустріальні країни Західної Європи.
Отож, давайте ми з вами напишемо швиденько тести на обрання 1 правильної відповіді з 4-х. (кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал). На виконання тестів надається 5 хвилин).
Тести
(запитання на вибір однієї правильної відповіді)
1.     На що зорієнтовані комбінати чорної металургії у Рурському районі Німеччини:
а) на повний комплекс сировини;
б) на родовища залізних руд;
в) на споживача;
г) на родовища коксівного вугілля?
2.     Які стадії виробництва алюмінію сформувалися у Франції:
а) лише виробництво глинозему з власних бокситів;
б) виробництво металевого алюмінію на дешевій електроенергії;
в) обидві стадії виробництва алюмінію?
3. В якій із перелічених країн Європи найвищий рівень урбанізації?
а.     Німеччина;
б.     Італія;
в.     Ісландія;
г.      Велика Британія
4. Яка із названих країн  не є конституційною монархією?
а) Іспанія; б) Німеччина; в) Данія; г) Велика Британія; д) Андорра; є)Ліхтенштейн?
5. Укажіть країну, що виробляє найбільшу кількість автомобілів.
а.     Німеччина;
а.     Франція; 
б.     Британія;
в.     Іспанія;
г.      Данія;
д.     Фінляндія  
6. Лотаринзький промисловий район знаходиться у
а.     Франції;
б.     Польщі;
в.     Німеччини; 
г.      Великобританії 
7. В якій країні Європи атомна енергетика займає провідні позиції?
а.     Велика Британія;
б.     Бельгія;
в.     Норвегія;
г.      Німеччина;
д.     Франція
8.В якій країні Європи найбільша  кількість  пасажирських перевезень здійснюється повітряним видом транспорту?
а. Португалія;
б. Франція;
в. Велика Британія;
г. Німеччина;
д. Австрія
9. Яка з країн Європи займає друге місце  в світі як постачальник та експортер каоліну?
а. Франція;
б. Норвегія;
в. Німеччина;
г. Велика Британія;
д. Данія
10.Одни із найбільших у світі річкових портів місто Дуйсбург розташований на території
а. Франції;
б. Швеції;
в. БеНіЛюкс;
г. Німеччини 
1.в; 2.в; 3.в; 4.б; 5.а; 6.а; 7.д; 8.в; 9.г; 10.г.
Слово викладача: наступне завдання для вас – встановити відповідність. Увага на екран. (До речі, за кожну правильну відповідь - 1 бал).
В 1999 році «придбала Marconi Electronic Systems (англ.), як дочрне підприємство General Electric Company plc (англ.) що займається виготовленням військових електронних систем і морським суднобудуванням. Таким чином сформувалась BAE Systems.
Наступне завдання для учнів: за обрисами вгадати країну та назвати її столицю.
3. Актуалізація опорних знань учнів
«Мозковий штурм»
- Відгадай країну
1) Країна годинників та банків (Швейцарія)
2) Країна дамб, вітряків, тюльпанів і сиру (Нідерланди)
3) Країна Бенілюксу (Бельгія, Нідерланди. Люксембург)
4) Туманний Альбіон (Велика Британія)
5) Держава на одній горі (Сан Марино)
6) Країна – казино (Монако)
7) Батьківщина Олімпійських ігор і марафонського бігу (Греція)
8) «Молочна ферма» Європи (Швейцарія)
9.) Батьківщина паровозів і метрополітену (Велика Британія)
10.) Законодавиця моди (Франція)
11) Штаб-квартира НАТО (Бельгія)
12) «Батьківщина Дракули» (Румунія)
13)»Країна тисячі боліт» (Фінляндія)
14)Де народилася Русалонька, героїня відомої казки? (Данія)
15) «Країна вальсу» (Австрія)
16) «Країна вулканів та гейзерів» (Ісландія)
17) Назва «європейської капусти» (Брюссельська – Бельгія)
18) В столиці якої держави є пам’ятник Дон Кіхоту і Санчо Панса? (Іспанія - Мадрид).
4. Мотивація, повідомлення теми, мети й завдань уроку
В якій країні народився відомий художник, скульптор?
З чим у вас асоціюється Італія? (макарони, взуття, Колізей, Пізанська вежа, ламборджині, тощо)
Пригадайте, який план економіко-географічної характеристики країни?
5. Вивчення нового навчального матеріалу
Робота з таблицею.
ІТАЛІЯ
ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ

ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ

НАСЕЛЕННЯ

ПРОМИСЛОВІСТЬ

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

СФЕРА ПОСЛУГ

ТРАНСПОРТ

ЗВЯЗКИ

Користуючись підручником §29 та атласом (ст__) надамо економіко-географічну характеристику Італії.
Після заповнення першого пункту таблиці. Запитання до учнів:
1.     Загалом, економіко-географічне положення Італії вигідне? Чим?
2. Який ресурс, будівельного призначення є в Італії та цінується в усьому світі? (карарський мармур)
3. Які особливості І типу відтворення населення?



Завдання для учнів: користуючись атласами випишіть структуру експорту та імпорту Італії.
6. Осмислення, узагальнення і систематизація знань
У багатьох країнах світу цей білий мармур неповторної природної краси використовують для створення пам’ятників та монументів, зокрема монумент княгині Ользі на Михайлівській площі у Києві. Єдине родовище цього мармуру розташоване в Італії.
Ø За вирощуванням яких с/г культур Італія посідає І місце в світі?
(оливок, апельсин, 80% європейського врожаю)
Ø Автомобілі яких марок виготовляють в Італії? (ламборджині, феррарі, альфа ромео)
Ø Яке місце в світі посідає Італія за розвитком швейної та взуттєвої промисловостей? (друге)
Ø Чому Італія є постіндустріальною країною? Відповідь обґрунтуйте.
Далі завдання «Обери мене»
Учні готують по 1 запитанню для своїх одногрупників й задають його на вибір.

7. Підведення підсумків уроку. Оцінювання роботи учнів на уроці.
8. Домашнє завдання §28.
Охарактеризувати групи економічних районів: Північ, Центр, Південь.
Скласти діаграму «структура імпорту Італії».  
Виконати завдання на контурній карті.
Всі наочні матеріали представлені в додатках.
Додатки



































































Коментарі